Krka Milli Parkı, Hırvatistan

Maceracı Kate’in şelaleleri bağlı kuruluş bağlantıları içerir. Bu bağlantılardan satın alma yaparsanız, size ek ücret ödemeden bir komisyon kazanacağım. Teşekkürler!

Twitter’da paylaş
Facebook’ta Paylaş
Pinterest’te Paylaş
E -posta ile paylaşın

Şelaleleri seviyorsanız, Hırvatistan ziyaret etmek için harika bir ülkedir. Pürüzlü bir sahil şeridi ve nehirlerle dolu dağlar sayesinde, bu çarpıcı ulusta şelaleler gelişiyor.

Plitvice Lakes Milli Parkı, şelaleleriyle dünyaca ünlüdür (aslında, Pinterest’teki şelale fotoğraflarının% 25’inin sadece Plitvice’den olsaydı şaşırmazdım!) Ve tartışmasız bir şekilde en iyi cazibe merkezlerinden biri ülke.

Ancak Hırvatistan’daki tek seçenek bu değil – Dalmatia’da Krka Milli Parkı da var. Ve bazı durumlarda, Plitvice’den bile daha iyi olabilir.

Plitvice ve Krka

İki yıl önce Plitvice Lakes’e gittim (burada okuyabilirsiniz) ve Krka birkaç hafta önce. Bence zamanınız varsa her iki milli parkın da yapmaya değer olduğunu düşünüyorum. Ancak, sadece bir tanesi için zamanınız olacak ve eğer durum buysa, ne elde ettiğinizi bilmelisiniz.

Plitvice, Hırvatistan’da ünlü bir yer – bu konuda şüphe yok. Burası muhteşem ve bence Plitvice’in Alt Gölleri Hırvatistan’daki en görsel olarak muhteşem şelalelere ev sahipliği yapıyor. Bu park aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası atamasına sahiptir, Krka da yoktur.

Plitvice’den en sevdiğim çekimlerden bazıları:

(Bu fotoğraflara dayanan iki parkı karşılaştırmanın elma ve portakalları karşılaştırmak gibi olduğunu unutmayın – fotoğrafçılığım bugün iki yıl öncesinden çok daha iyi! t Sadece bu fotoğraflara dayanarak cazibelerini oldukça karşılaştırın.)

Bununla birlikte, Krka’nın Plitivice’e göre birçok avantajı olduğunu düşünüyorum.

Yeni başlayanlar için çok daha rahat. Plitvice’de çok kalabalık (özellikle Aşağı Göllerde), birçok büyük grubun rehberler tarafından yönetildiğini görüyorsunuz ve şelaleleri iyi fotoğraflamak için çok fazla baskı hissedebilirsiniz; Krka’da, eğlenmek ve kendinizi şaşırtıcı derecede güzel bir yerden zevk almakla ilgilidir.

Krka’daki hava durumunda da daha iyi şansınız olabilir. Dalmatian sahili ve Plitivice arasında ne kadar güneş aldığınızda büyük bir rol oynayan bir dizi dağ var. Hırvatistan, ılıman ve Akdeniz – iki iklimine sahip bir ülkedir ve o dağ menzilini geçtiğinizde ve sahil boyunca saf güneş ışığına indiğinizde farkı fark ediyorsunuz.

Krka, Akdeniz bölgesinde, Plitvice ılıman bölgede.

Krka’nın en önemli avantajı? Yüzme! Aslında Plitvice’de kesinlikle yasak olan Krka’daki göllerde yüzebilirsiniz. (Sizi şelalelerin altında yüzmekten alıkoyuyorlar.)

Yüzmek ve güneşte yatmak için zaman harcadıktan sonra, patikaları keşfetmek için zaman ayırın. Sabah 6: 00’da görünmeden diğer insanlardan yoksun fotoğraflar alabileceğinizi seviyorum. Plitvice’de bunu yaparken iyi şanslar!

Ana yüzme alanını geçen ve iyi bir hızda yürürseniz yaklaşık 40 dakika süren temel bir iz döngüsü var; Eğer oyalanırsan daha uzun. Çok daha fazla zamanınız varsa, parkta birçok farklı parkur var.

Plitvice yazımda kaygan, düzensiz yollar için kaliteli ayakkabılara ihtiyacınız olduğunu belirttim; Patika daha geniş ve daha düz olduğu için bu mutlu bir şekilde Krka’da durum böyle değil. Parmak arası terliklerde iyi olacaksınız.

Šibenik’i ziyaret etmek

Krka, Dalmatian sahilinin hemen dışında çok uygun bir konuma sahiptir. Plitvice, aksine, oldukça izole ve bölgede iyi bir restoran bulmak için ne kadar mücadele ettiğimi hatırlıyorum (ve fantezi konuşmuyorum – iyi konuşuyorum). Teknik olarak Zadar’dan Plitvice’e bir günlük gezi yapabilirsiniz, ancak Krka’dan çok daha fazla.

Krka’ya giderseniz ve özellikle yol açıyorsanız, yakındaki Šibenik şehrini kontrol etmek için zaman ayırın. Çok beklemiyordum, ama burası ziyaret etmek için şaşırtıcı derecede keyifli bir yerdi.

Neredeyse Zadar ya da özellikle bölünmüş-ne de her iki şehir kadar güzel ya da dramatik-turistik değil, ancak bir tepeye inşa edilmiş muhteşem bir eski şehre, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan katedral ve iyi bir sahil var. Fiyatlar da daha düşük.

Šibenik, Krka Milli Parkı’na geçidi olan Skradin kasabasından 20 dakikalık mesafededir.

Genel tavsiyem

Çarpıcı şelaleleri seviyorsanız, Krka veya Plitvice ile yanlış gidemezsiniz ve her ikisine de gitmek için zamanınız kaybı değildir.

Bununla birlikte, Dalmaçya sahiline dayanıyorsanız ve Plitvice’e uzun yolculuk yapma (veya tam bir günü ayıramıyorsanız) ve bunun yerine Krka’ya gitmenin bir hata olup olmadığını merak ediyorsanız, endişelenmeyin – bu bir hata değil. Hırvatistan’ın hala çarpıcı bir kısmı ve harika bir gün geçireceksiniz.

Sonraki okuyun: Hırvatistan için 100 seyahat önerisi

Temel Bilgi: KRKA Milli Parkı’na giriş, yetişkinler için 30-110 kuna (5-20 USD) arasında değişmektedir veÖğrenciler ve çocuklar için 20-80 kuna (3.50-14 $). Fiyatlar Haziran’dan Eylül’e kadar en yüksek fiyattır.
Krka’ya kendi başınıza gidebilirsiniz, ancak aracınız yoksa, çok sayıda gezi var. Zadar’dan ayrılan bu gezi hem Krka Milli Parkı hem de Šibenik’i içeriyor.
Zadar, Hırvatistan’daki en sevdiğim şehir ve her zaman insanların bölgeyi keşfetmek için bir temel olarak kullanmasını tavsiye ederim. Zadar’daki otellerde en iyi fırsatları buradan bulun. Bir gecede Šibenik’te isterseniz, burada Šibenik otellerinde en iyi fırsatları bulun.
Hırvatistan’a seyahat etmeden önce seyahat sigortası satın aldığınızdan emin olun. Seyahat sigortası, seyahat ederken hastalanırsanız veya yaralanırsanız hayatınızı veya mali durumunuzu kurtarabilir. Hırvatistan’a geziler için dünya göçebelerini kullanıyorum ve tavsiye ediyorum.

Bu kampanya, Iambassador ile ortaklaşa Hırvat Ulusal Gezgin Kurulu tarafından oluşturuldu ve sponsor oldu. Tüm görüşler, her zamanki gibi, kendim.

Twitter’da paylaş
Facebook’ta Paylaş
Pinterest’te Paylaş
E -posta ile paylaşın

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous post AK Aylık Özet: Ağustos 2014
Next post Sırt çantalı Kılavuzu – Backpacker Hostel